VIAC ČASU NA TERASE

Viac času na terase

somfy_ovladanie

Markíza nemusí byť len obyčajnou tieniacou technikou. Môže vám spríjemniť chvíle strávené na terase i v chladnejšom počasí alebo večer, keď je menej svetla. Pre tieto prípady má firma Somfy pripravené riešenia so špeciálnym osvetľovacím a vykurovacím panelom. Osvetlenie zabezpečuje päť 20-wattových halogénových žiaroviek, ktoré umožňujú plynulú reguláciu intenzity svetla od náladového prisvietenia až po plný výkon. Preferovanú intenzitu si navyše môžete uložiť do pamäte. Samozrejmosťou je možnosť nasmerovať jenak celý panel, jednak jednotlivé žiarovky. Úsporné vykurovacie panely s vysokou účinnosťou (až 92 %) pracujú na princípe sálavého tepla, neohrievajú teda vzduch, ale priamo vás. Vyžarované teplo sa podobá slnečnému žiareniu, pôsobí teda veľmi príjemne. Podobne ako pri osvetlení aj pri vykurovacom paneli možno regulovať výkon či uložiť vybranú hodnotu do pamäte.

EXTERIEROVÉ TIENENIE

Exteriérové tienenie
interier-tienenie-exterier-zahrada-ovladanie-rolety-tieniaca-technika-RSZ_sk_1001_VoSEUD

Keby bola pri výbere tieniacej techniky našou jedinou požiadavkou ochrana pred nežiaducimi pohľadmi a čiastočné zatienenie, potom by bolo možné uspokojiť sa s interiérovým tienením. V súvislosti so zmenami klimatických podmienok a rastúcimi cenami energie sa však na tieniacu techniku kladú podstatne vyššie nároky.
interier-tienenie-exterier-zahrada-ovladanie-rolety-tieniaca-technika-RSZ_sk_1001_VoSEUDinterier-tienenie-exterier-ovladanie-rolety-tieniaca-technika-RSZ_sk_1001_VoSEUDinterier-tienenie-exterier-ovladanie-rolety-tieniaca-technika-RSZ_sk_1001_VoSEUDinterier-tienenie-exterier-ovladanie-rolety-tieniaca-technika-RSZ_sk_1001_VoSEUD 
Tieniaca technika môže mať rozličné funkcie – chráni nás pred hlukom z vonkajšieho prostredia či pred násilným vniknutím do domu oknami, šetrí náklady na vykurovanie a môže ovplyvniť aj estetický vzhľad domu. Dôležitou funkciou je aj účinná ochrana pred nežiaducou insoláciou v letnom období, t. j. prehrievaním interiéru, ako aj úspora nákladov spojených s klimatizáciou. Pri vybavení domu exteriérovou tieniacou technikou táto ročná úspora predstavuje až 30 % nákladov spojených s klimatizáciou. Okrem toho prináša stiahnutá exteriérová žalúzia, zavretá okenica či spustená roleta aj isté zlepšenie tepelnoizolačných vlastností okna. Nie je veľké, ale predsa len obmedzí „vykurovanie exteriéru“. Cez deň si žalúzie otvoríte a dom necháte vyhrievať príjemným slniečkom.
interier-tienenie-exterier-ovladanie
možno ovládať centrálne s automatickou prevádzkou aj počas vašej neprítomnosti. Dom je tak chránený predovšetkým pred nepozvanými hosťami.
Predokenné rolety
 
Interiérové alebo exteriérové tienenie?
Jednoduché interiérové tienenie je finančne dostupné, ale len dovtedy, kým nie je vyrobené z imitácie dreva či exkluzívnych roletiek. Vtedy to už také jednoznačné nie je. Ak máte dom orientovaný na slnečnú stranu, skôr či neskôr začnete uvažovať o kúpe klimatizácie, a potom treba pripočítať aj náklady na jej zaobstaranie, rozvod elektriny, vzduchu a s tým súvisiace stavebné úpravy. Vtedy zistíte, že obstarávacie náklady na exteriérové tienenie sú na porovnateľnej úrovni s nákladmi na interiérové tienenie. Keďže tieniaca technika by mala spĺňať naše požiadavky, je dobré investovať do stavebnej predprípravy na osadenie exteriérového tienenia. Náročnosť na predprípravu môže byť rôzna v závislosti od vybratého typu a požiadaviek na obmedzenie tepelných mostov. Vyššie obstarávacie náklady na vybavenie exteriérovej tieniacej techniky vám však vynahradí zabezpečenie tepelnej pohody počas celého roka.
interier-tienenie-exterier-ovladanie
 Základné typy konštrukcie a materiálov predokenných roliet

•    podomietkové – môžu byť priamo v preklade alebo nad oknom •    s viditeľnou (priznanou) schránkou – na dodatočnú montáž na rám okna a do špalety •    duralové – lamely z hliníkovej zliatiny s možnosťou zateplenia, veľký výber farebných variantov •    plastové – lamely z farebného plastu, prípadne s imitáciou dreva •    drevené – najčastejšie z borovice či exotických drevín, prípadne bambusu
– mechanické (šnúrami, popruhmi, kľučkou) alebo elektrické
Komfort – diaľkové ovládanie, možnosť integrácie nezávislej siete proti hmyzu
Ovládanie
 

Slnolamy – pevné slnečné clony – zabezpečujú trvalý tieň, pričom nebránia výhľadu z okna. Nechránia však pred dažďom a nepriaznivým počasím. Najčastejšie sa vyrábajú z hliníka a dreva, pričom jednotlivé lamely sú uchytené na nosnej konštrukcii napevno alebo sa dajú pootočiť v závislosti od uhla dopadu slnečných lúčov. Markízypergoly – sú praktické na zatienenie balkónov, lodžií a terás a chránia nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom. Vyrábajú sa zo špeciálnych tkanín a impregnovaných stálofarebných textílií a môžu zaujímavo dotvoriť estetický vzhľad domu. Okenice – okrem zatienenia interiéru chránia dom aj pred nežiaducimi návštevníkmi. Ak sú plné, spĺňajú aj tepelnoizolačnú funkciu, v modernej architektúre sa však objavujú aj posuvné a výklopné varianty. Jednoducho sa ovládajú a dá sa nimi regulovať svetelná intenzita. Vonkajšie roletové systémy – poskytujú ochranu proti slnku a chránia aj pred hlukom a nežiaducimi pohľadmi. Najčastejšie sa využívajú lamelové rolety z hliníka, dreva či plastu, obľube sa však tešia aj exteriérové textilné rolety, takzvané fasádne markízy. Výhodou roliet je úspora energie a ochrana samotných okien, nevýhodou je to, že ak tienime, zároveň priestor zatemníme a zbavíme výhľadu. Vonkajšie žalúzie – odrážajú slnečné lúče, a tak zabraňujú prehrievaniu, pritom však umožňujú dostatočne osvetliť priestor, keďže ich lamely možno naklápať. Niektoré z nich dosahujú vysoký stupeň zatienenia.
Možnosti exteriérového tienenia
 

LETO V TIENI

Leto v tieni


tienenie-zaluzie
Teplúčko sa hromadí a nie je to piecka, oslňujúca žiara okupuje priestor a nie je to hollywoodska hviezda. To len tá letná horúčava. Slnečná energia sa hromadí v každej čiastočke ulíc, múrov, stropov, rozpína sa pod strechami. Plazivo sa vtiera do ľudských obydlí, usídli sa tam až do jesene. Domom a ľuďom sa len málo uľaví počas letných búrok a krátkych nocí


tienenie-zaluzie
tienenie-schema
tienenie-schema
tienenie-schema
tienenie


hlinikova_fotovoltaicka_hlinikova_pergola

Druh a štruktúra
fasády, jej členenie, veľkosť a tvar okien, tienenie. Návrh obalu domu, ktorý zabezpečí príjemnú mikroklímu pre jeho obyvateľov, by mal zohľadniť poveternostné vplyvy, hluk a znečistenie dopravou i priemyslom, nadmorskú výšku, reliéf pozemku a okolitej krajiny, hustotu a výšku susednej zástavby, orientáciu domu na svetové strany. Potom projekt bytového alebo rodinného domu môže vo svoj prospech využiť fasádu so správnym pomerom a rozmerom transparentných plôch, vystupujúcimi a ustupujúcimi vodorovnými i zvislými architektonickými prvkami. Plocha okien síce závisí od vonkajšieho tienenia okolitou zástavbou, hĺbky interiéru, nasmerovania k svetovým stranám a účelu miestností, ale v letných mesiacoch dôležitosť preslnenia interiéru ustupuje potrebe tienenia.
tienenie-schema
tienenie-schema
tienenie-schemaV letných mesiacoch reguluje vonkajšia markíza množstvo slnečného tepla a svetla prechádzajúceho do interiéru bez toho, aby obmedzovala výhľad.Vonkajšia roleta: Počas horúcich letných dní vonkajšia roleta účinne chráni interiér pred prehrievaním.Nepriame svetlo Strešné okná orientované na sever prinesú do interiéru dostatok svetla s minimom tepelných ziskov.
 
Pozor na polohu a orientaciu budovy
 
Celý systém tienenia, zasklenia prípadne solárnych kolektorov je potrebné každej budove určiť na mieru podľa konkrétnych podmienok, v akých je situovaná. Napríklad okná orientované na juh musíme tieniť najintenzívnejšie, pri oknách orientovaných na sever sa kladie dôraz na tepelnú izoláciu proti chladu, v lete ich využijeme na osvetlenie interiéru, ale pritom môžu do vnútra domu prepustiť len minimum tepla zo slnečných lúčov.
Tam, kde je fasáda extrémne tienená, a navyše orientovaná na sever, slnko zďaleka tak nepotrápi ako v prípade južného, a ešte k tomu celozaskleného priečelia. Visunuté prvky, akými sú balkóny, lodžie, terasy, rímsy, čiastočne zatienia interiér o podlažie nižšie umiestnených priestorov. Samozrejme, v závislosti od hĺbky vyloženia konzoly. Nie je v silách architektúry samotného domu, aby dostatočne zachytila slnečné žiarenie skôr, ako dopadne na sklenené tabule okien a veľkorozmerných zasklení.
Účinnosť vonkajšieho tienenia si overili generácie pred nami, a tak sme sa k nemu vo veľkom vrátili aj my. Zatienené obvodové konštrukcie sa menej prehrievajú, a druhotne tak nesálajú teplo do interiéru ako tieňom nechránené fasády.
tienenie

Elegantným a účinným spôsobom tienenia sa vyznačujú slnolamy. Architekti nimi radi dolaďujú nielen svetelnotechnické podmienky v budovách, ale aj vzhľad fasád. Pod pojmom slnolam rozumieme také pevné či pohyblivé tieniace fasádne prvky, ktoré chránia obvodový plášť a interiér budov pred priamym pôsobením slnečného žiarenia. Moderné pohyblivé slnolamy zo skla, plastu, kovu, dreva možno podľa potreby ručne či elektrickým ovládaním odsunúť alebo predsunúť pred zasklenú plochu. Pripevňujú sa buď do stropnej konštrukcie, alebo k okennému prekladu.
 

Nielen tieň

Slnko hreje cez nezatienené stavebné otvory, naakumulované a sálavé teplo urobí z našich príbytkov neobývateľný priestor. Úlohou tieniacich prvkov je zatieniť, zamedziť prehrievaniu miestností, regulovať množstvo svetla tak, aby v miestnostiach vznikla obývateľná mikroklíma aj počas leta a šetriť financie za používanie klimatizácie. Tienenie, teda pasívnu ochranu interiéru budov pred prehriatím, možno docieliť vďaka slnolamom, markízam, vonkajším roletám a žalúziám alebo aj starým známym okeniciam. V prípade tienenia a chladenia budov zvnútra tepelné izolácia pomáha v lete udržať v miestnostiach potrebný chládok.
 
„domáca automatizácia rozumieme technológiu, ktorá bude počas neprítomnosti domácich riadiť vetranie a tienenie. Do tejto kategórie spadá napríklad elektricky ovládané strešné okno Integra alebo elektricky ovládané markízy a vonkajšie rolety VELUX. Možno ich kúpiť aj vo variante na solárny pohon s fotovoltickými článkami.
Pomocou domácej automatizácie sa dá zlepšiť klíma v podkroví. Pod pojmom
 
tienenie-markizy
patria k vybaveniu zimnej záhrady, ktorej zasklili strop. Tienenie zabráni prehrievaniu interiéru. Markíza je štandardne vybavená elektromotorom, pre náročnejších klientov je možnosť diaľkového ovládania s dodatočným senzorom na vietor a slnko. Takto sa markíza v nepriaznivom počasí automaticky zasunie.
Markízy
 

EFEKTÍVNE TIENENIE

Efektívne tienenie

 
 
 
 
 
 
Materiály a farby
 
Keďže ide o prvok, ktorý je viditeľný, dokonca zaberá značnú plochu, treba sa zamyslieť aj nad estetickou stránkou. Okrem výberu vhodného odtieňa, ktorý bude ladiť či korešpondovať s farebnosťou budovy, je vhodné vybrať aj kvalitný materiál.
Skúsení odborníci vám vo výbere iste radi pomôžu. Dôležité je aj osadenie exteriérových žalúzií a ich uchytenie na budovu.
 
Tienenie a správna klíma
 
dom_nizkoenergeticky
Primárnou a najdôležitejšou funkciou vonkajších žalúzií je tienenie a teda aj klimatická pohoda v interiéri. Veľkou výhodou je efektivita vonkajšieho tienenia, pretože takýto typ tienenia zabezpečí okem zabránenia prieniku zbytočne silného svetla aj prehrievaniu vnútorného prostredia.  Chráni tiež okno pred poveternostnými vplyvmi.
Vonkajšie žalúzie sa tešia veľkej obľube a sú jednými z najpoužívanejších typov vonkajšieho tienenia. Tienenie z vonkajšej strany má aj klimatické výhody z dôvodu zachytávania slnečných lúčov už pred dopadom na sklenenú tabuľu okna.
Ovládanie žalúzií môže byť manuálne alebo automatické- pomocou elektromotora.
Na výrobu žalúzií by mali byť používané kvalitné povrchovo upravené oceľové a hliníkové profily  a komponenty, pretože žalúzie a všetky ich prvky sú vystavované poveternostným vplyvom, výkyvom teplôt, slnečným lúčom aj daždivému počasiu.
Rozhodnúť sa môžete aj pre
vonkajšie rolety, ktoré zabezpečia ochranu a tienenie. Mali by byť vyrobené z kvalitných materiálov, tiež s ohľadom na dizajn, ktorý dotvára samostatnú budovu, na ktorú je tento tieniaci prvok osadený.
Vybrať si môžete medzi hliníkovými alebo plastovými roletami.
Výhodou hliníkových roliet je ich elegantný dizajn a funkčnosť, zabezpečia tienenie a aj estetická hodnota je vysoká. Plastové rolety sú zasa najobľúbenejšie a teda aj najpredávanejšie. Zabezpečia efektívne tienenie aj klímu v interiéri za priaznivú cenu, čo je často jedným z veľmi dôležitých atribútov pri riešení tienenia.
Štýlovo a efektívne
Moderná architektúra spolu s realizáciou veľkých okien si doslova žiada využitie tieniacej techniky, často v nadväznosti na inteligentné systémy v budove, kedy sú vonkajšie žalúzie napojené tak, aby vedeli, kedy majú tieniť a kedy naopak, prepustiť svetla viac.
 

VPLYV OKIEN A ICH TIENENIA NA TEPELNÚ BILANCIU BUDOV


Read More...