EFEKTÍVNE TIENENIE

Efektívne tienenie

 
 
 
 
 
 
Materiály a farby
 
Keďže ide o prvok, ktorý je viditeľný, dokonca zaberá značnú plochu, treba sa zamyslieť aj nad estetickou stránkou. Okrem výberu vhodného odtieňa, ktorý bude ladiť či korešpondovať s farebnosťou budovy, je vhodné vybrať aj kvalitný materiál.
Skúsení odborníci vám vo výbere iste radi pomôžu. Dôležité je aj osadenie exteriérových žalúzií a ich uchytenie na budovu.
 
Tienenie a správna klíma
 
dom_nizkoenergeticky
Primárnou a najdôležitejšou funkciou vonkajších žalúzií je tienenie a teda aj klimatická pohoda v interiéri. Veľkou výhodou je efektivita vonkajšieho tienenia, pretože takýto typ tienenia zabezpečí okem zabránenia prieniku zbytočne silného svetla aj prehrievaniu vnútorného prostredia.  Chráni tiež okno pred poveternostnými vplyvmi.
Vonkajšie žalúzie sa tešia veľkej obľube a sú jednými z najpoužívanejších typov vonkajšieho tienenia. Tienenie z vonkajšej strany má aj klimatické výhody z dôvodu zachytávania slnečných lúčov už pred dopadom na sklenenú tabuľu okna.
Ovládanie žalúzií môže byť manuálne alebo automatické- pomocou elektromotora.
Na výrobu žalúzií by mali byť používané kvalitné povrchovo upravené oceľové a hliníkové profily  a komponenty, pretože žalúzie a všetky ich prvky sú vystavované poveternostným vplyvom, výkyvom teplôt, slnečným lúčom aj daždivému počasiu.
Rozhodnúť sa môžete aj pre
vonkajšie rolety, ktoré zabezpečia ochranu a tienenie. Mali by byť vyrobené z kvalitných materiálov, tiež s ohľadom na dizajn, ktorý dotvára samostatnú budovu, na ktorú je tento tieniaci prvok osadený.
Vybrať si môžete medzi hliníkovými alebo plastovými roletami.
Výhodou hliníkových roliet je ich elegantný dizajn a funkčnosť, zabezpečia tienenie a aj estetická hodnota je vysoká. Plastové rolety sú zasa najobľúbenejšie a teda aj najpredávanejšie. Zabezpečia efektívne tienenie aj klímu v interiéri za priaznivú cenu, čo je často jedným z veľmi dôležitých atribútov pri riešení tienenia.
Štýlovo a efektívne
Moderná architektúra spolu s realizáciou veľkých okien si doslova žiada využitie tieniacej techniky, často v nadväznosti na inteligentné systémy v budove, kedy sú vonkajšie žalúzie napojené tak, aby vedeli, kedy majú tieniť a kedy naopak, prepustiť svetla viac.